Początki marki Land Rover sięgają 1948 roku. Land Rover jest brytyjską marką samochodów terenowych początkowo produkowanych przez firmę Rover, a później od 1989 r. pod własną marką. W 2000 r. koncern Ford Motor Company wykupił firmę Land Rover od BMW, natomiast od 208 r. firma ta należy do indyjskiego koncernu Tata Motors. Jednym z najbardziej kultowych pojazdów tej firmy jest Range Rover. Jest to model osobowego samochodu terenowego zaliczanego do autosegmentu F (SUV). Nazwa Range Rover została wymyślona przez firmowego stylistę. Prace nad pierwszą generacją Range Rover'a rozpoczęto w 1966 r., a w 1970 r opuściła ona fabrykę. Konstrukcja samochodu oparta została na bardzo mocnej ramie, do któej mocowane było nadwozie. Najpierw I generacja samochodu byłą oferowana tylko z nadwoziem 3 - drzwiowym, natomiast od 1981 r. wprowadzono również nadwozie 5 - drzwiowe. Pierwszą generację Range Rovera cechowało skromne wyposażenie, ponieważ producent chciał podkreślić terenowe przeznaczenie tego samochodu. W celu potwierdzenia bardzo dobrego zachowania samochodu w terenie w 1972 r. dwa Range Rovery wzięły udział w rajdzie, którego trasa przebiegała przez Amerykę Północną oraz Amerykę Południową. W 1984 r. Range Rover przeszedł poważny lifting. Po jego przeprowadzeniu 3 - drzwiowa wersja nadwozia stała się wersją podstawową, natomiast wersja 5 - drzwiowa - luksusową.
Jesienią 1994 r. pojawiła się druga generacja Range Rover'a o oznaczeniu P38a. Wprowadzenie tej generacji do salonów miało miejsce rok później. Wprowadzenie II generacji diametralnie zmieniło charakter tego samochodu. Bezkompromisowy samochód terenowy stał się synonimem prestiżu i luksusu. Standardem stało się elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne o nazwie EAS (Electronic Air Suspension). Produkcja zakończyłą się w 2002 r.
Range Rover III generacji został zaprezentowany w 2001 r., a pierwsze egzemplarze trafiły do salonów rok później. Cechą charakterystyczną tej generacji było zrezygnowanie z ramy na rzecz nadwozia samonośnego. Oznaczało to, że pojazd stracił swoje typowo terenowe przeznaczeni i został zaliczany do auto segmentu SUV. w 2005 oraz w 2009 r. samochód przeszedł facelifting, natomiast w 2007 r. zmianie uległo wnętrze samochodu.
W 2012 r. podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu zaprezentowana została IV generacji Range Rover'a.
Samochód ten w porównaniu do poprzedników jest całkowicie nową konstrukcją. Dzięki wykorzystaniu nadwozia ze stopu Aluminium udało się obniżyć masę własną o ponad 400 kg względem poprzedniej generacji. W 2013 r. światło dzienne ujrzał Range Rover w wersji z napędem hybrydowym. W tym samym roku Land Rover zaprezentował przedłużoną wersję Range Rovera - LWB. Wprowadzenie przedłużonej wersji miało na celu nawiązanie konkurencji z Mercedesem klasy S.
W 2011 r do sprzedaży został wprowadzony przez firmę Land Rover pod jej luksusową marką Range Rover model Evoque. Ten model jest kompaktowym samochodem sportowo - użytkowym. Po raz pierwszy został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Detroit w 2008 r. jako Land Rover LRX. Model Evoque łączy luksus, dobre możliwości terenowe w nieco mniejszej i nowoczesnej karoserii.
Analizując generację po generacji rozwój modelu Range Rover, na przestrzeni lat stał się on synonimem przede wszystkim luksusowego, a dopiero w drugiej kolejności terenowego samochodu.